Aktuality ZŠ Velká Bíteš
Adventní čas je i časem nahlédnutí do své duše, uvědomění si svého Já. Děti s psychickými problémy mají duši křehkou, zranitelnou... My dospělí jsme tu od toho, abychom jim pomáhali, podporovali a povzbuzovali je, ale též jim poskytli bezpečí v podobě pravidel, která pokud se vzájemně dodržují, přispívají k vyrovnanosti a tvorbě uzdravujícího se Já.
Poklidný, smířlivý a vánočním kořením provoněný adventní čas přejí zaměstnanci školy
Dětský fond Organizace spojených národů
11. prosince 1946 byl založen, jako součást Organizace spojených národů, Dětský fond Organizace spojených národů (do roku 1953 pod názvem Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci – UNICEF – používáno dodnes). Jedná se o největší světovou organizaci zabývající se ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Zastoupení má ve 193 zemích. Prvotním záměrem jejího vzniku byla pomoc dětem trpícím v důsledku 2. světové války. V dalším průběhu její činnosti se stala jejich nejmasovějším celosvětovým podporovatelem. Pomáhá dětem v mnoha oblastech, z nichž prioritu mají výživa, pitná voda, zdraví, ochrana a vzdělávání.
V České republice je ve školním prostředí poměrně známá aktivita UNICEF pod názvem Adoptuj panenku a zachráníš dítě. V rámci tohoto projektu vyrábějí děti po celé České republice podle jednotného střihu látkové panenky, které UNICEF poté nabízí k symbolické adopci za 600 Kč. Tato částka zajistí například základní očkování proti šesti smrtelným onemocněním pro jedno dítě.
Ochrana obyvatelstva při mimořádných situacích
Součástí Rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání je také oblast ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí. V minulosti byla tato témata na naší škole implementována do výuky v rámci aktuálně probírané učební látky související s touto problematikou. Od letošního školního roku je jim již vyhrazen samostatný předmět s dotací šest hodin pro každý ročník. Důvodem jsou mimo jiné nové bezprecedentní výzvy, kterým je lidstvo v současné době vystaveno. Celosvětová pandemie, klimatické anomálie, technologie těžby či průmyslové výroby nezohledňující bezpečnostní rizika nebo válečné konflikty přesahující lokální charakter, kdy se dokonce objevují názory ospravedlňující použít jaderný arzenál. Nejen tyto fenomény současnosti posilují nutnost osvěty a výchovy na úseku ochrany lidí při mimořádných situacích.
Podzim ve škole
Za oficiální začátek podzimu označujeme podzimní rovnodennost, která připadá na 23. září.
V souvislosti s tímto tématem se nástěnky naších tříd a chodeb začaly plnit výkresy a výrobky žáků s podzimní tématikou.
Chodby tedy zaplnily obrázky veselých draků, ježků, stromů s barevnými korunami a hříbků skrývajících se v trávě.
Podívejte se do fotogalerie.
Organizace školního roku 2023/2024 a očekávané změny ve školství
Obvyklá délka navštěvování naší školy hospitalizovanými žáky trvá v průměru 3 měsíce. Z tohoto důvodu přinášíme rodičům (zákonným zástupcům) informace o průběhu letošního školního roku a také stručný přehled očekávaných změn.
- Období školního vyučování ve školním roce 2023/2024 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 4. září 2023.
- Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve středu 31. ledna 2024.
- Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2024.
- Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2023.
- Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 23. prosince 2023 a skončí v úterý 2. ledna 2024. Vyučování začne ve středu 3. ledna 2024.
- Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 2. února 2024.
- Jarní prázdniny v délce jednoho týdne se periodicky mění podle sídla školy. Pro náš okres měly původně (informace se stále vyskytuje na mnohých webových stránkách) připadnout na termín 26. 2. – 3. 3. 2024. Pozor! Z důvodu konání Mistrovství světa v biatlonu 2024 v Novém Městě na Moravě stanovilo MŠMT změnu termínu jarních prázdnin v Kraji Vysočina (okresy Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou – naše škola) na nový termín 12. 2.-18. 2. 2024.
- Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 28. března 2024.
- Hlavní prázdniny budou trvat od pondělí 1. července 2024 do pátku 30. srpna 2024.
- Období školního vyučování ve školním roce 2024/2025 začne v pondělí 2. září 2024.
Většina již platných i očekávaných změn ve školství se ve svém důsledku dotýká především zřizovatelů školských zařízení a jejich vedení. Rodiče (zákonné zástupce) však budou zajisté zajímat úpravy týkající se přijímacích zkoušek.
Řádné termíny přijímacích zkoušek pro rok 2024 pro čtyřleté obory (včetně nástavbových)
Doposud probíhaly termíny přijímacích zkoušek vždy dva dny po sobě (většinou čtvrtek a pátek). Letos poprvé je mezi termíny víkendový rozestup a přijímačky se konají v pátek a v pondělí.
- 1. řádný termín: pátek 12. dubna 2024
- 2. řádný termín: pondělí 15. dubna 2024
Řádné termíny přijímacích zkoušek pro rok 2024 pro šestiletá a osmiletá gymnázia
- 1. řádný termín: úterý 16. dubna 2024
- 2. řádný termín: středa 17. dubna 2024
Náhradní termíny přijímacích zkoušek pro rok 2024 (pro všechny obory vzdělání)
Náhradní termíny přijímacích zkoušek většinou v minulosti připadaly na květen. Letos se konají již na konci dubna.
- 1. náhradní termín: pondělí 29. dubna 2024
- 2. náhradní termín: úterý 30. dubna 2024
Jednotné přijímací zkoušky zahrnují státní testy z českého jazyka a matematiky. Žáci píší každý z testů dvakrát (v každém termínu jednou) a počítá se vždy lepší výsledek z každého předmětu. Bodový výsledek žáka z jednotné přijímací zkoušky je tedy: lepší výsledek z testu z ČJ + lepší výsledek z testu z M bez ohledu na termín (a školu), kdy výsledku dosáhli. Maximálně lze v součtu získat 100 bodů (50 z ČJ a 50 z M). Tento výsledek poté platí pro všechny školy z přihlášky.
Pozn.
Pokud se stihne narychlo připravovaný záměr ministerstva školství, přihlášky budou žáci podávat online a bude také možné stanovit pořadí přihlášek na jednotlivé obory. Novinkou by také mělo být, že rodiče dostanou možnost vidět počty volných míst na daných oborech a školách.
ZŠ při DPN Velká Bíteš zahájení nového školního roku 2023/2024
Nový školní rok byl zahájen 4. září. Žáci přicházejí z kmenových škol, se kterými jsou naši speciální pedagogové v kontaktu i během hospitalizace. Úkolem školy je dítě spec-ped diagnostikovat, ukázat mu jiné možnosti a zkušenosti se školou. Menší kolektiv ve skupinách umožňuje podporovat aktivitu, posilovat sebevědomí, přizpůsobovat se pravidlům skupiny, akceptovat je, spolupracovat s pedagogem atd. Klasifikace získaná během pobytu je odesílána do příslušných škol.
Naše škola není "jiná" než ostatní školy - je "svá" a všichni pracovníci školy se snaží, aby se dítě v tomto prostředí cítilo příjemně a přicházelo k nám s úsměvem na tváři. Tak hodně zdaru v novém školním roce - jak pedagogům, tak i příchozím žákům ......
Informace pro kmenové školy hospitalizovaných dětí
Veškerou dokumentaci ohledně hospitalizovaných dětí /osobní záznamy a získanou klasifikaci během pobytu/ bude ZŠ při DPN VB odesílat kmenovým školám do datových schránek ve dnech 12. 6. - 14. 6. 2023
Blíží se svátek modré planety – Země
Před více než 50-ti lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států amerických shromáždilo na 20 miliónů lidi, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Touto kampaní chtěli účastníci demonstrace prosadit přijetí nových zákonů na ochranu životního prostředí a přimět politiky zabývat se závažnou otázkou. Kampaň měla nebývalý ohlas, jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodní svátek životního prostředí. Od roku 1990 i v České republice.A co můžeme udělat my?
- Třiďme odpad. Plastové láhve, kartony nepatří do smíšeného odpadu….
- Přemisťujme se jinak…..
- Šetřme vodou….
- Co je místní, to je dobré….
Ekologičtější život není o tom změnit svůj životní styl od základu, ale o tom, přemýšlet o spotřebě a ničím neplýtvat. Důsledkem je zdravější planeta a zdravější lidé.
Dopravní výchova
Dopravní výchova – zaměření na dopravní značkyDopravní značky jsou důležitou součástí silničního provozu a slouží k regulaci a usměrňování pohybu vozidel na silnicích. Existuje mnoho různých druhů dopravních značek, které jsou rozděleny do několika kategorií podle významu. Budeme se zabývat všemi těmito kategoriemi a budeme se učit, jak se na silnicích správně chovat a jak reagovat na různé situace, které mohou nastat. Je důležité si uvědomit, že dodržování dopravních značek je klíčové pro bezpečnost na silnicích a každý řidič, ale i také chodec jako účastník silničního provozu, by se měl naučit je správně rozpoznávat a interpretovat.
Rozdělení dopravních značek:
• Svislé dopravní značky
• Výstražné dopravní značky
• Značky upravující přednost
• Zákazové značky
• Příkazové značky
• Informativní značky
• Dodatkové tabulky
• Vodorovné dopravní značky
• Podélné čáry
• Příčné čáry
• Šipky
• Označení stání a parkovišť
• Označení zastávek a zákazů
• Ostatní vodorovné dopravní značky
Dopravní značky a jejich význam:
Dopravní značky jsou určeny pro řízení a regulaci silničního provozu na pozemních komunikacích. Význam dopravních značek stanovují Pravidla silničního provozu. Vedle dopravních značek je provoz řízen a ovlivňován dalšími zařízeními a v neposlední řadě také světelnými a akustickými signály.
Dopravní značky jsou jednoduché piktogramy určené pro řízení dopravy na silničních pozemních komunikacích. Jedná se o zařízení tvořená kombinací jednoduchých grafických symbolů nebo znaků s barevnými tvary tabulek, která upozorňují účastníky silničního provozu na nebezpečná místa a jevy, ukládají jim zákazy nebo omezení, poskytují jim informace nebo zpřesňují, doplňují a také omezují význam jiné dopravní značky. Kromě dopravních značek je provoz na pozemních komunikacích také řízen a zabezpečován a zároveň usměrňován ještě dalšími dopravními zařízeními.
Dopravní značení pro silnice je jedním ze systémů praktické komunikace. Dosud, na rozdíl od jiných systémů, se značení pro silnice zatím nepodařilo mezinárodně sjednotit.
Součástí výuky je portfolio dopravních značek a obrazový materiál.
Velikonoce
Kdy začíná jaro? Nejčastější odpověď by pravděpodobně zněla – o Velikonocích. Zásadním mezníkem změny ročního období jsou pro většinu lidí právě tyto svátky. A to bez ohledu na kalendářní datum jejich slavení, které je pohyblivé a připadá na první neděli po jarním úplňku. To znamená v období mezi 22. březnem a 25. dubnem.
Původ velikonočních svátků je dodnes předmětem vícero výkladů a s nadsázkou bychom mohli konstatovat, že i nekončící „přetahované“ mezi stoupenci jednotlivých směrů, kdy každý z nich je charakteristický důležitostí, symboly a průběhem oslav.
Pro křesťany jsou nejvýznamnějším svátkem, oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista o „veliké noci“ (Bílá sobota), u nás proto název Veliko-noce. Symbolem je kříž, na kterém byl Ježíš Kristus ukřižován (v té době nejpotupnější způsob trestu smrti), svíce, jako světlo života (Ježíšovo zmrtvýchvstání) a beránek (Boží) ukazující nevinnost, čistotu a poslušnost (sebeobětování Ježíše Krista za spásu lidstva).
Pro Židy představují Velikonoce především oslavu Pesachu, to znamená vyvedení jejich národa z otroctví Egypta. Velikonoční beránek ukazuje Izraelitu jako člena „Božího stáda“.
Ateisté spojují Velikonoce zejména s oslavami jarní rovnodennosti, příchodem jara a není bez zajímavosti, že mnoho symbolů a neodmyslitelných zvyků pochází od Slovanů. Vynášení Morany – bohyně smrti (vládkyně zimy), zapichování rozkvetlých vrbových proutků podél okrajů polí, ranní koupel v potoce zajišťující zdraví a krásu dívek, barvení vajíček a zřejmě neodmyslitelná, pouze mezi západními Slovany praktikovaná, pomlázka.
Klidné a pohodové Velikonoce přejeme Vám všem!
Jarní prázdniny - ZŠ při DPN Velká Bíteš
17.02. 2023Ve dnech 20. 3. - 24. 3. 2023 proběhnou jarní prázdniny, škola je uzavřena, děti pobývají na jednotlivých odděleních DPN.
Valentýn
Existuje k ní několik výkladů.
Jedním z důvodů měla být snaha křesťanské církve zamezit v pokračování oblíbeného pohanského zvyku starověkých Římanů – slavení tzv. Luperekálií (v polovině února). Ty byly zasvěcené bohu stád, úrody a hojnosti Faunovi, a také zakladatelům Říma, Romulovi a Removi. Proto papež Gelasius I. ustanovil roku 496 na den 14. února uctívání mučedníka svatého Valentýna (údajný den jeho smrti).
Další dvě teorie staví na legendách ze života dvou postav nesoucích jméno tohoto světce. Obě se vztahují na dobu vlády císaře Claudia II. (r. 268-270).
První vypráví o neochvějné víře římského kněze Valentýna v Krista, za což byl odsouzen k trestu smrti. Ještě před vykonáním rozsudku měl dceři svého žalářníka zázračně navrátit zrak i sluch.
Druhá legenda popisuje statečnost biskupa Valentýna z Terni, který nerespektoval císařův zákaz vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Tajně přesto oddával zamilované páry, což ho stálo život.
Valentýnské oslavy však dnešní podobu dostaly mnohem později. Patronem zamilovaných se svatý Valentýn stal až roku 1383 díky britskému básníkovi Geoffrey Chaucerovi a první historicky doloženou Valentýnku poslal francouzský vévoda Karel Orleánský své ženě roku 1415.
Informace pro rodiče hospitalizovaných žáků
ZŠ při DPN Velká Bíteš vysvědčení nevydává - není kmenovou školou dětí. Veškerou získanou klasifikaci v průběhu školní docházky dítěte během hospitalizace, odeslali třídní pedagogové do kmenových škol - dne 15. 1. , aby mohlo být 31. 1. 2023 vydáno vysvědčení za 1. pololetí školního roku 2022/2023.
Adventní výzdoba
Adventní výzdoba patří tradičně k neodmyslitelným školním aktivitám předvánočního období. Děti se těší na příchod Ježíška. Ty mladší ještě s napětím, jaké překvapení pod stromečkem jeho návštěva přinese a ty starší s očekáváním, zdali se mezi vánočními dárky objeví ten vytoužený.
I když se děti naší školy nacházejí mimo domov, rozhodně o nenapodobitelnou adventní atmosféru nepřicházejí. Za trpělivé pomoci paní učitelek si i letos vytvořily to správné předvánoční klima. Veliké poděkování si zaslouží paní učitelka Milada Poláčková, která ke zdárnému výsledku přispěla největším dílem.
Podívejte se do fotogalerie.
5. prosinec
Při zhlédnutí upoutávací fotografie k článku napadne mnohé čtenáře: „Co to má znamenat, v uvedený den je naše mysl přece naladěna na důležitou součást právě probíhající adventní doby – mikulášskou nadílku!? Zajisté se jedná o adekvátní reakci, konec roku je tradičně vyhrazen exkluzivnímu tématu – adventu s jeho vyvrcholením, Vánocemi.
5. prosince si však také připomínáme Světový den půdy, jehož datum stanovilo OSN v roce 2013. Vzhledem k podmanivosti adventu je však tato připomínka, pro veškerý život existenčně zcela zásadní, neprávem ve stínu.
Důvodů, proč bychom si něco tak běžného – hlínu pod našima nohama, měli připomínat, je spousta. Bez zdravé půdy bychom neměli žádné jídlo. Více než 90 % naší potravy roste z půdy. Půda také filtruje dešťovou vodu a vytváří z ní vodu pitnou. Existuje samozřejmě mnohem více argumentů nenahraditelnosti zdravé půdy a nezbytnosti činit kroky pro její zachování. Bohužel se tak neděje, v ČR každý den jen v důsledku výstavby a těžby přicházíme o 15 ha zemědělské půdy!
Nezapomínejme tedy, že pokud nezměníme ve vztahu k půdě své chování, naši potomci již nebudou mj. dobu adventní prožívat tak, jak jsme zvyklí, v jejím závěru v hojnosti jídla a pití. Citát Karla Čapka z roku 1929 je pro současnost nejen připomínkou, ale už varováním.
„Člověk se skutečně nestará, po čem šlape; žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo tamhle vzadu krásný horizont nebo krásné modré hory; ale nepodívá se pod své nohy, aby řekl a pochválil, že je tu krásná půda."
Nový školní rok 2022/2023 na ZŠ při DPN Velká Bíteš
Zahájení nového školního roku 2022/2023 na základní škole bude jako na všech ostatních školách ve čtvrtek 1. září 2022. Žáci během pobytu zde budou vyučováni dle RVP ZŠ při DPN přizpůsobeného individuálním potřebám jednotlivých dětí. Spolupráce s kmenovými školami je pro nás samozřejmostí.
Všem klientům, přejeme úspěšné vykročení do nového školního roku, získání nových vědomostí, zkušeností a poznání prostředí společně s osobami napomáhající úspěšnému znovuzačlenění do běžného života.
ZŠ při DPN Velká Bíteš
Informace kmenovým školám a zákonným zástupcům hospitalizovaných žáků:
Veškeré podklady - získaná klasifikace během pobytu v DPN a závěrečné zprávy - byly odeslány přes DS příslušným kmenovým školám ke dni 22. 6. 2022
Květen - nejkrásnější měsíc v roce
Prvním z nich je Den matek slavící se po celém světě v různých dnech a jehož doložená historie sahá až do starověku. Ta novodobá oslava mateřství, maminek a mateřského pouta k celé rodině připadá u nás, stejně jako například v USA, Kanadě nebo asi polovině zemí Evropy, na druhou květnovou neděli, to znamená, že jeho datum je pohyblivé.
Druhé důležité výročí – Mezinárodní den rodin, má v kalendáři své pevné místo. V roce 1994 byl tento svátek Valným shromážděním OSN přiřazen 15. květnu. Jeho smyslem je neopomíjitelnost připomínky role rodiny ve společnosti i v osobním životě.
Podstatu, výjimečnost a oprávněnost obou svátků si každoročně připomínají také děti naší školy. Formou projektového vyučování v hodinách občanské výchovy, dějepisu nebo výtvory v rámci výchovy výtvarné či pracovní. Podívejte se do fotogalerie.
Všem maminkám srdečně blahopřejeme!
Neučíme se pro školu, ale pro život
Tato myšlenka římského filozofa Senecy (4 př. n. l. – 65 n. l.) je zejména mezi školáky velmi oblíbená a každému pedagogovi je čas od času jeho svěřenci připomínána. Většinou se od dětí a studentů nejedná o citování slavného starověkého myslitele, mnozí o něm ještě neslyšeli. K uším učitelů doléhá její (nevědomá) parafráze – „K čemu nám to (v životě) bude“.
Vysvětlení, proč se učíme právě to nebo ono, není vždy jednoduché, ale existuje způsob, jak se s tím vypořádat. „Nudnou“ teorii předkládat dětem také jinými formami. Všichni pedagogové naší školy mají tuto zásadu na paměti a snaží se poznatky spojovat s reálným životem, propojovat zdánlivě nesouvisející témata nebo oblasti. Prostředkem jim jsou nejen všemi předměty tematicky prostupující projektové dny, ale i každodenně vhodně využívané mezipředmětové vztahy. Vhodné příležitosti se nabízejí v takzvaných, dětmi oblíbených, výchovách. Například v hudební výchově, u nás nejpopulárnějším předmětu, děti zjistí, že zvuk je ve své podstatě mechanické vlnění, o kterém se učí ve fyzice. Činnosti ve výtvarné a pracovní výchově se zase neobejdou bez povědomí o geometrických útvarech a pokud by si chtěly postavit nějaký složitější model, nejprve se musí naučit „číst“ v technických výkresech. Aby děti opravdu pomohly přezimujícím ptáčkům, když pro ně vyrobí krmítko, musí vědět, jakou hostinu jim připravit, a to se dozví v přírodovědě. V současnosti již tradiční halloweenská dýňová dekorace si také určitě zaslouží dějepisný komentář, proč vznikla. A co předvánoční pečení cukroví? Každý recept je přece vyjádřen matematickým poměrem. V naší škole existuje jedno specifikum. Děti mají nemocnou duši a velice účinným lékem je smích a radost. Tuto skutečnost si naši pedagogové uvědomují a snaží se, aby obojího bylo mezi nimi co nejvíce. Jedná se o emoce v důsledku chemických reakcí v organismu. A nejen v přírodopise se děti dozví, jak jsou pro život potřebné a důležité. Třeba 21. ledna v projektovém výuce. V ten den je totiž Mezinárodní den objímání.
Začali jsme Senecou, tak s ním také skončíme.
„Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura“ (Lenošení bez vzdělávání znamená smrt a hrob pro žijícího člověka).
V naší škole pro ŽIVOT učíme!
Čas zklidnění
A co původní smysl Adventu – zklidnění? Naštěstí jsme si ho pouze posunuli na nadcházející vánoční svátky. Veškerý předvánoční shon směřuje právě k nim. Všichni je chtějí pro své blízké vytvořit vždy krásné a pohodové, plné klidu. Tak ať se nám to všem podaří!
Mezinárodní den zdravotně postižených
Těmto svátkům předchází i jiné důležité datum Adventu - 3.prosinec. V ten den si již bezmála 30 let připomínáme Mezinárodní den zdravotně postižených. Lidé s hendikepem jsou mezi námi a je naší povinností dělat vše proto, aby mohli žít svůj život co nejplnohodnotněji. Pokud se o to budeme snažit, obdarováváme je tím nejhezčím způsobem. A nesmíme také zapomínat na Ty, kteří jsou mnohdy zcela neprávem v pozadí – s nemocnou duší. Většinou jejich problém není vidět, ale vypořádat se s ním není o nic lehčí.
Škola v plném proudu
Na přelomu října a listopadu je život ve školách v plném proudu. Prázdninová dobrodružství jsou již zastíněna každodenními povinnostmi. Je čas usilovné práce – učení se novým poznatkům, zkušenostem. Zajisté náročný úkol pro všechny děti, obzvláště pro ty hospitalizované. Všechno musí zvládat mimo domov, v odloučení od svých blízkých.
Naši pedagogové dělají maximum, aby se dětem školní práce dařila co nejlépe. K tomu přispívá i pracovní prostředí. S pomocí paní učitelek si jej děti pravidelně zdobí a upravují. Nyní v duchu podzimní přírody a tajemných svátků českých Dušiček či anglosaského Halloweenu.
Podívejte se do fotogalerie!
1. října mají senioři svůj svátek, nezapomeňme jim připomenout, jak si jich vážíme, máme rádi. Nejen pro jejich lásku, starostlivost a každodenní pomoc. Předávají nám, našim dětem, budoucím generacím nedocenitelné hodnoty - moudrost a životní zkušenost.
Milé babičky a dědečkové, děkujeme Vám!
Zahájení školního roku 2021/2022
Školní rok 2021/2022 na ZŠ při DPN Velká Bíteš,vzhledem k celozávodní dovolené zdravotnického personálu, bude zahájen ve středu 8. 9. 2021. Žáci se zde účastní každodenní prezenční výuky v rámci redukovaného rozvrhu / 20-25 hodin týdně/, který je koncipován v souladu s léčebným režimem hospitalizace. Výuka hlavních předmětů je plně zajištěna speciálními pedagogy kvalifikovanými v oborech etopedie a psychopedie. U žáků 9.ročníků zajišťujeme možnost doplňování, prohlubování a procvičování si učiva z ČJ a M dobrovolnou formou, jako přípravu k přijímacímu řízení na středoškolské vzdělávání. Během hospitalizace jsou třídní učitelé ve spojení s kmenovými školami hospitalizovaných žáků. Dotazy rodičů i pedagogů kmenových škol mohou být kladeny buď písemnou formou na mail bednarova.alice@centrum.cz nebo telefonicky na číslo 566532442.Přeji všem pracovníkům škol, žákům i jejich rodičům klidný a úspěšný školní rok 2021/2022 a vykročme pravou nohou. Mgr. Alice Bednářvá, ředitelka školy
Mezinárodní den dětí
OSN usilovala datum dětského svátku sjednotit pro všechny země a vybrala 20. listopad, kdy přijala v roce 1959 Deklaraci o právech dítěte (Úmluva byla podepsána až o 30 let později v roce 1989). Například 23. dubna mají děti svůj svátek v Turecku, druhou neděli v květnu ve Velké Británii, Španělsku, poslední neděli v květnu v Maďarsku, 1. června v ČR a většině východní a jihovýchodní Evropy, Číně, Mongolsku a v dalších státech Asie, druhou neděli v červnu v USA, 20. září v Německu a Rakousku, 20. listopadu ve Francii, Španělsku, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, na Kypru, Řecku, Kanadě, Egyptě, SAE, Izraeli, JAR, čtvrtou neděli v říjnu v Austrálii (slaví celý dětský týden).
Význam této připomínky a oslavy dětí je po celém světě stejný nehledě na termín. Upozornit na jejich práva a potřeby. Úmluvu o právech dítěte ratifikovalo 196 států, k jejímu naplňování však zdaleka nedochází.
Nejen dětem naší školy přejeme vše nejlepší k svátku!
Velikonoční poselství
Provoz naší školy omezen nebyl, žáci se vzdělávají prezenčně po celý rok. Díky tomu si mohli vytvořit nejen atmosféru tohoto svátečního období svými výtvory, ale také si o něm připomenout, případně doplnit znalosti. O tom, že se jim to povedlo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Nemalou zásluhu na tom mají naše paní učitelky, které dětem vydatně pomáhaly – děkujeme.
Hlavním poselstvím těchto svátků je naděje. Přejme si proto společně, aby ty příští Velikonoce byli již takové, na jaké se každoročně těšíme.
Klidné velikonoční svátky!
Memento
11. března jsme si připomněli nejen smutné, ale především varovné výročí havárie v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku. Důsledkem ničivého zemětřesení a následné vlně tsunami došlo k výbuchu 3 reaktorů, kdy do ovzduší začalo nekontrolovaně unikat obrovské množství smrtícího radioaktivního materiálu, následně ještě navýšeného o radioaktivní páru z reaktoru 4, který sloužil jako sklad vyhořelého paliva. I po deseti letech po havárii je nemožné učinit opatření vedoucí k eliminaci katastrofy. Radioaktivitou jsou zamořeny mimo jiné spodní vody i vody oceánu ve vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů. Okolí elektrárny zeje prázdnotou. Veškerá půda musí být dekontaminována. Jedná se o 22 milionů metrů krychlových. Tento radioaktivní odpad tu zůstane navždy společně s masou vody, která stálé slouží k ochlazování reaktorů a spotřebovává se jí denně 350 tun. Ta se však nedá skladovat do nekonečna. Současné technologie však nejsou schopny její dekontaminace, stejně tak, jako odstranit (zakonzervovat) palivo v poškozených reaktorech. Radioaktivita je tak silná, že jí neodolá ani elektronika vysílaných robotů.
Nejen tyto události, ale i souvislosti lidské činnosti při využívání energetických zdrojů jsou součástí environmentální výchovy našich žáků. Rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ v tomto případě platí dvojnásob. Tato tragédie by měla být dalším mementem pro lidstvo. Jedná se o druhý případ tak závažného rozsahu (v roce 1986 havárie jaderné elektrárny Černobyl v Sovětském svazu). I přes nebývalý technologický pokrok je stále mnoho oblastí v přírodních zákonitostech, kterým prozatím nerozumíme nebo je nedokážeme bezpečně využívat. Tuto skutečnost bychom měli mít ve vlastním zájmu trvale na paměti.
Děti ulice
V tento den si připomínáme zvlášť palčivý problém. Ne všechny děti prožívají šťastné dětství. Mnohé jsou vystaveny nelidským podmínkám bezdomovectví se všemi nevyhnutelnými důsledky pro jejich budoucnost. Tato neblahá skutečnost není pouze záležitostí třetího světa. Stále častěji se s ní můžeme setkávat i ve společnostech tzv. vyspělých, bohužel i u nás.
31. leden byl vybrán jako výročí smrti Jana Boska. Tento italský kněz a pedagog vybudoval již během svého života obrovské množství institucí pomáhajících zejména dětem bez domova. A to v době, kdy děti žádnými právy nedisponovaly (působil v počátcích druhé poloviny 19. století). Jeho pohled na lidská práva, který úspěšně prosazoval ve svých institucích, byl doslova revoluční, vzhledem k tehdejším názorům. Právo na důstojný život pro každého považoval za samozřejmost. V současnosti díky jeho odkazu působí celosvětové hnutí se stovkami škol, internátů a jiných výchovně vzdělávacích institucí včetně ČR.
Všichni, kdo se snaží nelehkou situaci bezprizorných dětí zlepšit, zasluhují nejen úctu a obdiv, ale v co největší míře také pomoc. Děti ulice si takový život nevybraly.
Informace pro rodiče a kmenové školy
Dne 4. 1. 2021 byla zahájena běžná prezenční výuka na naší škole.Klasifikace dítěte z jednotlivých předmětů získaná během hospitalizace a potřebná k uzavření 1. pololetí 2020/2021 bude do kmenových škol zasílána v týdnu od 18.1. do 21. 1. 2021- prostřednictvím DS.
Adventní doba
Atmosféru prvního adventního týdne nemohly naše děti prožívat z důvodu epidemiologické situace ve škole. Nyní je už vše v normálu, a proto se s radostí okamžitě pustily společně s vyučujícími do činností, které umocňují prožitek z tohoto krásného ročního období – Adventu.
Prostory školy zdobí vše, co tento tajemný čas symbolizuje. Betlém s Ježíškem, zasněžený kostelík nebo vánoční hvězda. Ze tříd se v hodinách hudební výchovy ozývají koledy – nepřekonatelné evergreeny hrající se po mnoho staletí po celém světě. Své nenapodobitelné kouzlo neztratily i přesto, že letos znějí beze zpěvu.
Zaměstnanci i žáci Vám všem přejí, co nejvíce klidu a pohody v adventní době!
Na výzdobu školy se můžete podívat ve fotogalerii.
UPOZORNĚNÍ - ZMĚNA
Dnem 30. 11. 2020 byla plnohodnotně obnovena výuka v ZŠ při DPN.Svatý Mikuláš z Myry
V předvečer 6. prosince si nejen křesťané celého světa připomínají úmrtí svatého Mikuláše. Děti mají toto výročí spojeno s napětím a očekáváním. Jak dopadne návštěva tajemného muže s bílým vousem, často v doprovodu čerta a anděla? Mnohé i z těch starších netuší, proč k tomuto setkání každoročně dochází.
Tento lidový zvyk – obdarování dětí drobnými dárky, případně jejich kárání, vznikl na základě životního odkazu skutečné postavy, Mikuláše z Myry.
Historicky doložených dat z jeho života není mnoho. Jisté však je, že se těšil mezi lidmi veliké oblibě pro svoji ochotu nezištně pomáhat. To bylo důvodem mohutného rozmachu Mikulášova uctívání po jeho smrti (†6. prosince přibližně mezi roky 345 až 351) a vzniku mnoha legend z jeho života.
Pravděpodobně ta nejznámější, kdy Mikuláš pomohl v utajení zchudlé rodině, dala základ mikulášské nadílce. Jedna verze tohoto příběhu hovoří o tom, že Mikulášem vhozený měšec s penězi, který měl chudé rodině pomoci, neplánovaně dopadl do zavěšené sušící se punčochy. To vedlo v některých zemích k tradici dávání punčoch za okno a k jejich používání jako dárkového balení. Jiná legenda říká, že Mikuláš i po své smrti každý rok o Vánocích procházel svým městem. V přestrojení obcházel obydlí chudých a kladl jim přede dveře pozlacená jablka a ořechy.
Krajově i národnostně se zvyky spojené se sv. Mikulášem liší. V Rakousku např. chodí Nikolo s čertem Krampusem, v Anglii Father Christmas, ve Francii Saint Nicolas, v Holandsku Sinterklaas, v Portugalsku Pai Natal, v Turecku Noel Baba. Do Severní Ameriky se dostal sv. Mikuláš v jistých přeměnách. Legendy o něm se propojily s tradicí severského folklóru a vznikl Santa Claus, přijíždějící na saních tažených soby. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce ze 14. století.
Díky Mikulášovým vlastnostem vyznačujícím se láskou, laskavostí, soucitem nebo milosrdenstvím se s ním mohou všechny děti každoročně setkávat i po jeho smrti. Jeho poselství je věčné.
UPOZORNĚNÍ - DŮLEŽITÉ
Na základě doporučení KHS ředitelka školy - po konzultaci s vedením DPN - rozhodla z epidemiologického hlediska, z důvodu karantény dětí, o dočasném přerušení prezenční výuky v ZŠ.Ve dnech 26. 11. a 27. 11. 2020 ředitelka školy zažádá MŠMT o změnu organizace školního roku 2020/2021.
Mezipředmětové vztahy
Důležitost provázanosti učiva, tzn. využívání souvislostí a logicky na sebe navazujících tematických celků mezi jednotlivými předměty, si všichni pedagogové naší školy uvědomují. Pro dobré pochopení a vštípení nových poznatků je podstatným faktorem také snaha o zapojení co nejvíce smyslů. Zde má nezastupitelné místo výtvarná a pracovní výchova. Tyto zdánlivě nesouvisející „odpočinkové“ předměty u žáků mimo jiné významně upevňují znalosti například z historie, literatury, přírodovědy, jazyků nebo třeba fyziky. Krátkou ukázku takového komplexního pojetí vzdělávacího procesu můžete zhlédnout ve fotogalerii. Za pomoci šikovných paní učitelek si naše děti průběžně zdobí prostory školy.
Podívejte se.
Světový den zvířat
V tento den si také připomínáme Světový den zvířat, jejichž patronem je Svatý František z Assisi. S životem tohoto ochránce všeho živého jsou naše děti při výročí jeho smrti každoročně seznamováni.
Je to také vhodná příležitost zopakovat si a prohloubit některá témata environmentální výchovy. Mnohdy se setkáváme s úzkým pojetím tohoto předmětu, to znamená s negativními dopady lidského působení na Zemi pouze na člověka. Lidé jsou ale jen jedněmi z mnoha obyvatelů naší planety a většina těch ostatních má mnohem delší historii. Nesmíme zapomínat na nevyhnutelnost respektování zákonitostí života veškeré fauny i flóry naší planety. V opačném případě je katastrofický scénář nejen pro lidskou rasu nevyhnutelný. Červený seznam ohrožených živočichů a rostlin, který sestavuje Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), čítá už přes 120 tisíc druhů. Více než 32 tisícům z nich hrozí v blízké době vyhynutí.
Světový den zvířat si naši žáci připomínají také výtvarnou a pracovní činností, pro letošní rok tematicky zaměřenou na šelmy -viz fotogalerie.
Nový školní rok 2020/2021
1.září 2020 jsme zahájili výuku na ZŠ při DPN Velká Bíteš - školní rok 2020/2021.Vzhledem k epidemiologické situaci v ČR se bude jednat o období ne zcela jednoduché. Očekává nás mnoho změn a překážek, se kterými se budeme muset vyrovnat. Nutností se stane vycházet z aktuální situace - flexibilně na ni reagovat a přizpůsobovat se.
Bonusem naší školy je fakt, že s dětmi pracují speciální pedagogové s letitou praxí, mající adekvátní zaměření - etopedie, psychopedie. Ředitelka školy a všichni třídní učitelé jsou maximálně nakloněni a připraveni na spolupráci s kmenovými školami. Snahou je vzájemná spokojenost všech čtyř stran - ZŠ při DPN + dítěte + kmenové školy + rodičů. Aplikací zkušeností z praxe napomáháme úspěšnému znovuzačlenění dítěte do původního třídního kolektivu /po ukončení hospitalizace/. Rodiče či zákonní zastupci mohou kdykoliv telefonovat, napsat mail a informovat se na prospěch + chování dítěte. Vítáme veškerý zájem, spolupráci, ochotu atd., neboť vše je velkým pomocíkem pro úspěšnou psychickou rekonvalescenci dítěte nejenom v našem zařízení, ale i v kmenové škole a následně pak v domácím prostředí.
Den české státnosti
28. září si připomeneme smrt patrona české země Svatého Václava.
Pro děti školou povinné je tento den určitě významný také tím, že se jedná o státní svátek, tudíž nemusí do školy.
I když je pohled historiků na jednoho z prvních Přemyslovců často rozporuplný a mnohé události z jeho života jsou dílem nepodložených legend, Svatý Václav se stal symbolem české státnosti a v nelehkých dobách českých dějin také významným stmelujícím prvkem národního uvědomění a jednoty.
Všechny souvislosti spojené s tímto významným výročím si naši žáci každoročně připomínají v hodinách občanské nauky a dějepisu. Zcela jistě je již v budoucnu nepřekvapí otázka, kdo byl Svatý Václav, vyobrazený na naší dvacetikoruně.
Červnové environmentální soustředění
Environmentální výchova se stala již běžnou součástí vzdělávání žáků a studentů všech typů škol. V té naší byl v letošním školním roce kladen zvýšený důraz na problematiku globálního oteplování a jeho důsledků pro život na Zemi.
Žáci si ve výuce prohlubovali znalosti v oblasti základních podmínek života, ekosystémů a zejména vztahu člověka k životnímu prostředí s důsledky lidské aktivity na něj.
V měsíci červnu si své environmentální znalosti ověřili.
Ti starší si například zahráli hru „Superčlověk“, kdy museli na základě svých znalostí „vytvořit“ člověka naprosto šetrného k přírodě, podporujícího jeho ochranu i se zdůvodněním jeho vlastností a chování. Ti mladší měli zase za úkol vyzdobit si třídy na dané ekologické téma.
Výsledky jejich snažení potvrdily, že tato oblast výchovy byla úspěšná.
Fotodokumentaci si prohlédněte ve fotogalerii.
Kyberprostor - dobrý sluha, ale zlý pán
Nebezpečných jevů v kyberprostoru je velmi mnoho. Nejzranitelnější skupinou jeho uživatelů, v dnešní době již nepostradatelné technické vymoženosti, jsou děti. O tom, že se nejedná o marginální problém, se v naší škole přesvědčujeme poměrně často. Mnohé z dětí mají zkušenosti s různými formami kyberšikany, kyberstalkingu či sextingu nebo jsou postiženy patologickými závislostmi na internetu, sociálních sítích, hraní her apod.
Dané problematice se pedagogové ve spolupráci se zdravotníky věnují celoročně. Cílem je, aby si děti osvojily správnou orientaci a chování v internetovém prostředí. Před letními prázdninami je tato snaha ještě intenzivnější. Během delšího volna děti tráví na internetu (sociálních sítích) mnohem více času a zvyšují se i rizika s tím spojená. Mimo obecných zásad, jak se v kyberprostoru bezpečně pohybovat, je kladen důraz na konkrétní nebezpečné jevy, reálné případy a jejich řešení, metody manipulace dětí, tedy to, co je ohrožuje nejvíce, případně na koho se obrátit v případě patologických jevů.
Nejlepší prevencí je však rozumné, přiměřené, co nejvíce účelné využívání internetu. Sociální sítě dětem nenahradí osobní kontakt, prožívání opravdového života. Především tuto skutečnost se snaží pedagogové dětem předat. Pokud se jim to podaří, bude z rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ platit většinou jen ta první část.
INFORMACE PRO KMENOVÉ ŠKOLY HOSPITALIZOVANÝCH ŽÁKŮ
Program školské primární prevence
V únoru naši žáci absolvovali tematicky zaměřené programy „Selektivka na klíč“, které si pro ně připravily pracovnice organizace Střed, z. ú. z Třebíče. Původně měla tato aktivita zahrnovat tři celodenní setkání, epidemiologická opatření již neumožnila to třetí – březnové.
Hlavním cílem akce bylo posílení kompetencí dětí při orientaci ve složitém sociálním prostředí, kde se ve zvýšené míře vyskytují rizikové faktory.
Záměr programu se povedl, všichni zúčastnění byli spokojení a věříme, že i díky němu se v budoucnu snadněji vypořádají s výše uvedenými nástrahami.
Mimo lektorek organizace Střed, z.u. si veliké poděkování zaslouží naše paní učitelka Anna Hrubá, jež celý program zajistila. Fotografie si prohlédněte v galerii.
Děkujeme!
ZMĚNA - UPOZORNĚNÍ
ZŠ při DPN Velká Bíteš na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotníctví ve spolupráci s MŠMT opětovně zahájila prezenční výuku dne 11. 5. 2020.DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!!
Vzhledem k tomu, že ZŠ při DPN Velká Bíteš je zařezena do sítě škol, platí i pro naše zařízení mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 10. 3. 2020, kterými se s účinností ode dne 11. března 2020 zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.Po ukončení jarních prázdnin 15. 3. 2020 zůstává naše škola i nadále uzavřena, a to až do odvolání mimořádného opatření.
Mgr. Alice Bednářová, ředitelka školy
Březen- měsíc knihy
Dnešní doba je však jiná, zcela diametrálně odlišná. Děti jsou vtaženy do síly sociálních sítí - čtou si maximálně příspěvky a komentáře na FB, blogy na webech atd. A to je velká škoda. Vždyť právě "ve společnosti knihy" - její četby - nám na maximum pracuje fantazie. Barvité představy se mohou pro některé stát dokonce i životní inspirací. Četba je nenásilný výchovně - vzdělávací prostředek - podporující obohacování slovní zásoby, rétoriku, myšlení a v neposlední řadě se jedná o skvělou formu relaxace. A proto se "naše škola" bude "březnové oslavenkyni" věnovat ve všech vyučovaných předmětech v rámci mezipředmětových projektů jednotlivých skupin.
Významné výročí
27. 1. 2020 si připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora smrti Osvětim sovětskými vojáky. Za dobu tragické historie tohoto vyhlazovacího tábora nacistického Německa, tedy od roku 1940 až do roku 1945, v něm mimo nepředstavitelného utrpení našlo smrt asi 1.400.000 lidí. Vražděni byli nejen Židé, ale prakticky všechny národnosti okupované Evropy, české a slovenské vězně nevyjímaje. Toto výročí je nejen připomínkou nelidské genocidy vůči lidem různých národností spáchané nacisty a jejich pomahači v letech 2. světové války, ale také varováním před rizikem vzniku něčeho tak hrůzného.
Informace pro kmenové školy hospitalizovaných žáků
Veškerá klasifikace žáků získaná během hospitalizace v DPN bude kmenovým školám odeslána během druhé poloviny ledna 2020 /nejpozději však 20.1.2020/ do datových stránek příslušných škol.Aktualita nejen pro nadšence fyziky
Již v lednu můžeme sledovat jeden ze zajímavých astronomických úkazů – polostínové zatmění Měsíce. Všem, kteří si nechtějí nechat ujít tuto kosmickou událost, připomínáme, že k ní dojde v pátek 10. ledna od 20.10 hodin SEČ.
Přejeme dobrou viditelnost!
Vánoční výzdoba
Především děti již netrpělivě očekávají vánoční svátky. Svátek svatého Mikuláše a sem tam poletující vločky jsou pro ně znamením, že se blíží. Naši žáci společně s paní učitelkami si tuto tajemnou atmosféru vytvořili také krásnou adventní výzdobou školy.
Podívejte se do fotogalerie.
Adventní čas
- adventní věnec - nese symbolický význam - má zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství.
- 4. prosinec - má svátek Barbora a v tento den se vžila tradice řezání "barborek", tj. větviček jakýchkoli stromů a keřů, které mohou do vánoc rozkvést, nejčastěji třešňových."Barborka", která rozkvetla do Vánoc, přináší do domu štěstí a děvčatům na vdávání předpovídá do roka svatbu.
- 5. prosinec - v podvečer podle tradice obchází sv. Mikuláš ve společnosti anděla a čerta rodiny s dětmi, děti jsou tázány, zda jsou hodné, mohou přednést básničku nebo zazpívat písničku. Většina děti dostává sladkosti, ovoce, ale najdou se i zlobivější, které obdrží dar od čerta - uhlí a brambory.
- v adventní době si lidé vyzdobují domovy jmelím, pečou vánoční cukroví, poslouchají čí zpívají vánoční koledy. I naši žáci pod „taktovkou“ skvělého pana učitele hudební výchovy Mgr.Richarda Kučery, zpívají velké množství vánočních písní a koled a musím říct, že si to náležitě užívají.
- nNa samém sklonku adventu provoní dům upečená vánočka a ozdobený vánoční stromek. Adventní doba je ukončena 24.prosince Štědrým dnem - narozením Ježíška –spojeného s vánoční nadílkou pod stromečkem. Štědrý den je dnem svátečním.
Sorbon – pes fotbalista
Dne 18. 11. 2019 prezentovalo na naší škole občanské sdružení Zábavné a Preventivní Soutěže ze Štramberku svůj program zaměřený na vztah lidí ke zvířatům. Žákům i pedagogům byly poutavým a poučným způsobem sděleny důležité informace pro výchovu a výcvik psů. Atraktivita této akce byla umocněna nevšední podívanou, praktickými ukázkami bezchybného chování čtyřnohého kamaráda – psa Sorbona. Program byl ukončen „utkáním“ v kopané mezi žáky a Sorbonem, kde tento psí šampion předvedl své dovednosti v ovládání míče. Všichni přítomní budou na toto setkání zcela jistě dlouho vzpomínat. Fotografie z programu viz fotogalerie.
Děkujeme!
Šikovné ruce
Žáci naší školy, kteří rádi tvoří z různých materiálů, se v letošním školním roce pravidelně scházejí v kroužku Šikovných rukou. Zde nejen realizují a prezentují své nadání v této oblasti, ale také získávají nové zkušenosti a inspiraci od paní učitelky Milady Poláčkové, která tuto mimovyučovací zájmovou aktivitu vede.
Paní učitelce za její ochotu a snahu děkujeme a šikovným dětem přejeme hodně pěkných výtvorů.
Nácvik evakuace žáků
V pondělí 4. listopadu 2019 proběhl v devátém ročníku naší školy nácvik evakuace žáků v případě náhlého požáru. Děti byly nejprve teoreticky seznámeny s postupem evakuace, s únikovou cestou, druhy a použitím hasicích přístrojů, připomněly si telefonní čísla, na která v případě nebezpečí mohou volat. Poté si evakuaci vyzkoušely prakticky. Nácvik zvládly na výbornou. Na závěr nutno říci, že našim přáním je, aby evakuace školy v případě požáru probíhala vždy jen cvičně.
Mgr. Richard Kučera
Beseda - Právní povědomí
Dne 5. 11. 2019 proběhla na naší škole beseda žáků s příslušníkem PČR na téma – Právní povědomí.
Akce byla zorganizována pro žáky 2. stupně v rámci doplnění a rozšíření poznatků ve společenskovědní vzdělávací oblasti. Lektor žákům zajímavým a neformálním způsobem vysvětlil mimo jiné základní pojmy z právní a trestně právní terminologie. Toto přínosné a poutavé setkání se mohlo uskutečnit díky vstřícnosti Policie ČR - Územního odboru ve Žďáře nad Sázavou nad Sázavou.
Děkujeme!
Halloween
Svátek připadající na 31. října, den před křesťanskou slavností Všech svatých. V minulosti se Halloween uctíval výhradně v anglicky mluvících zemích, po roce 1989 získal své příznivce i u nás. Jeho historie sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy. K jeho tradičním symbolům patří dýně, kostýmy, masky, strašidelná výzdoba a černé kočky. Některé z nich se staly inspirací pro výtvarnou tvorbu našich žáků. O tom, jak se jim to s pomocí paní učitelek povedlo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.
Významný podzimní den
Podzim, období barevné proměny přírody, je také spjat s mnohdy opomíjeným Mezinárodním dnem zvířat stanoveným na 4. října, den, kdy slavíme svátek Sv. Františka z Assisi, patrona všech zvířat. Tento mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata.
Tomuto výročí byl na naší škole vyhrazen prostor pro připomenutí, že zvířata jsou důležitou a neodmyslitelnou součástí našeho světa, zasluhující přiměřenou úctu, respekt a péči.
Při této příležitosti si žáci vyrobili malé zoo – viz fotogalerie.
Škola v plném proudu
Tak už nám to brzy začne....
Přeji úspěšný start a poklidný školní rok 2019/2020. Mgr. Alice Bednářová - ředitelka školy
Prázdniny se blíží.....
Květen a červen = nejkrásnější měsíce v roce
Klasifikace za 3. čtvrtletí 2018/2019
Žákům, kteří jsou zde hospitalizováni a do léčby byli přijati do 15.2.2019 bude uzavírána 3.čtvrtletní klasifikace, kterou zapíše třídní učitel do žákovské knížky. Ostatní žáci nebudou ve čtvrtletí klasifikováni a bude jim ponechána pouze dílčí klasifikace z jednotlivých předmětů v ŽK. / Žádáme, aby rodiče pravidelně na dovolenkách kontrolovali získané hodnocení školní práce svého dítěte, a to z důvodu následného nedorozumění a případných nejasností z nevědomosti - děkujeme /Informace kmenovým školám a rodičům
08.01. 2019Veškeré podklady potřebné k uzavření klasifikace na kmenových školách hospitalizovaných dětí budou naší školou odeslány nejpozději 17.1.2019. V případě potřeby dřívějšího doručení dílčí nebo závěrečné klasifikace na kmenovou školu kontaktujte ředitelku ZŠ při DPN VB Mgr. Alici Bednářovou bednarova.alice@centrum.cz, 566 532 442
Adventní čas v ZŠ při DPN Velká Bíteš
Informace pro rodiče dětí nastupujících do ZŠ při DPN Velká Bíteš
- veškeré potřebné informace naleznete na našich stránkách.
V případě nejasností kontaktujte ředitelku školy na čísle: 566 532 442
Začali jsme nový školní rok 2018/2019
Organizace školního roku 2018/2019
Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne v pondělí 3. září 2018. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2019. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2019.
Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 29. října a úterý 30. října 2018.
Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2018 a skončí ve středu 2. ledna 2019. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2019.
Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2019.
Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou stanoveny na 4. března – 10. března 2019.
Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 18. dubna 2019.
Hlavní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2019 do neděle 1. září 2019.
Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne v pondělí 2. září 2019.________________________________________________________________________________________
Konec školního roku - vysvědčení
17.05. 2018Naše škola není kmenovou školou hospitalizovaných dětí, tudíž nevydává vysvědčení - pouze zasílá podklady kmenovým školám, které na základě těchto informací vystaví žákům vysvědčení.
Veškerou klasifikace ze ZŠ při DPN budeme kmenovým školám odesílat v týdnu 11.6. - 15.6.2018, aby byly informace doručeny včas před klasifikačními poradami KŠ.
Princezna ze mlejna
28. března na Den učitelů secvičili členové dramatického kroužku pod vedením Mgr. Richarda Kučery pásmo písní, básní a pohádek, kde stěžejním bodem se stala pohádka Princezna ze mlejna. Představení bylo nejenom pro pedagogy, ale i pro lékaře a zdravotní sestry. Setkalo se s obrovským ohlasem a já říkám: "Jen tak dál...- děti a pane učiteli.
Pololetní vysvědčení
16.01. 2018Pololetní klasifikace
Blíží se čas pololetní klasifikace.
Upozorňuji, že ZŠ při DPN Velká Bíteš nevystavuje vysvědčení. Toto zůstává i nadále v kompetenci kmenové školy žáka. Do kmenových škol rozesílá ZŠ při DPN ode všech hospitalizovaných dětí získanou klasifikaci během pobytu v nemocnici /ze všech předmětů/, vždy v dostatečném předstihu, aby mohla kmenová škola na základě získaných podkladů vydat pololetní vysvědčení. Zákonní zástupci hospitalizovaných dětí si musí do kmenové školy pro výpis vysvědčení zajít osobně nebo se telefonicky dohodnout se zástupci kmenové školy.
ZŠ při DPN tyto služby nezajišťuje.
Veškerý potřebný materiál k uzavření klasifikace byl do kmenových škol žáků odeslán
15.ledna 2018.
Zajíčkova chaloupka
01.12. 2017Dne 30.11.2017 jsme zahájili čas Vánoc nejenom venku padajícím sněhem, který plně dotvořil atmosféru, ale především vystoupením členů dramatického kroužku, kteří si pro pedagogy připravili ztvárnění pohádky Zajíčkova chaloupka - pod vedením pana učitele Mgr. Richarda Kučery. Velká pochvala a díky všem účinkujícím....
Školní rok 2017/2018 na ZŠ při DPN Velká Bíteš
Vyučování bude zahájeno v pondělí 4. 9. 2017 v 8.45hVěci potřebné do školy:
- žákovská knížka
- sešity - do každého předmětu alespoň jeden
- učebnice + pracovní sešity
- psací potřeby
- rodiče nebo kmenová škola dodají kopii zprávy z PPP či ŠPZ
- pokud má dítě IVP, kmenová škola zašle ZŠ při DPN Velká Bíteš elektronicky
Veškerá klasifikace dítěte je evidována a následně po propuštění zasílána na kmenovou školu.
Kmenová škola akceptuje hodnocení získané během pobytu v ZŠ při DPN Velká Bíteš.
_____________________________________________________________________________________________________
Ohlédnutí za školním rokem 2016/2017
26.06. 2017Ve školním roce 2016/2017 naší školou prošlo celkem 141 dětí.
První stupeň byl zastoupen počtem 48 dětí.
Druhý stupeň počtem 93 dětí.
Žáci byli převážně z běžných základních škol - jejich počet 116
/1.stupeň=44; 2.stupeň=72/.
Ze základní školy praktické navštěvovalo ZŠ při DPN Velká Bíteš 25 žáků. /1.stupeň=4;2.stupeň=21/
Etiologie hospitalizace v DPN:
- ADHD a s ním spojené poruchy chování
- silná verbální vulgarita + fyzická agrese
- nerespektování autority rodiče, učitele
- záškoláctví
- fyzický útok na dospělého
- krádeže
- děti AS/autistického spektra/
- depresivní epizody
- úzkostné stavy
- fobické stavy ve vztahu ke škole
Zřizovatel |
---|
Kraj Vysočina |
![]() |
Aktuality |
---|
![]() |
Adventní čas ... |
Dětský fond Organizace spojených národů |
![]() |
Adventní čas zajistil, tak jako každoročně, přípravy na nadcházející Vánoce. Mnohdy doslova horečné.... |
Ochrana obyvatelstva při mimořádných situacích |
![]() |
Součástí Rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání je také oblast ochrany člověka za b... |
Podzim ve škole |
![]() |
Za oficiální začátek podzimu označujeme podzimní rovnodennost, která připadá na 23. září. V sou... |
Organizace školního roku 2023/2024 a očekávané změny ve školství |
Obvyklá délka navštěvování naší školy hospitalizovanými žáky trvá v průměru 3 měsíce. Z tohoto d... |
U Stadionu 285 - 595 01, Velká Bíteš, tel. 566 532 442, email: reditelna.zs@zsdpnbites.cz
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.